21.3.11

Pomozimo Sergeju / Pozovi 1413 i doniraj 1 km za negovo sutra!

Vakcina DTP (difterija, tetanus, veliki kašalj), koju je 2002. godine BiH donirao UNICEF, otrovala je u BiH najmanje 22 mališana - tvrdi nevladina organizacija "SOS telefon 1209". Njemački ljekar Volfgang Vodarg nedavno je, obraćajući se javnosti, zatražio od Svjetske zdravstvene organizacije da ispita posljedice vakcine DTP. On tvrdi se da je sporna vakcina u sebi sadržavala daleko veći nivo žive od dozvoljene granice.
Slavica i Zoran Vojaščuk iz Čelinca kažu da je njihova porodica najgore osjetila negativne posljedice te vakcine, koju je 2007. godine sa 13 mjeseci života primio njihov sin Sergej.
"Ubrzo nakon primanja vakcine primijetili smo da se Sergejevo zdravstveno i mentalno stanje pogoršava. Naglo je zaboravio sve riječi koje je do tada jasno izgovarao, a prestalo je i njegovo razumijevanje i interesovanje za okolinu. Zatvorio se u svoj svijet u koji je bilo gotovo nemoguće ući, a nastupile su i brojne druge zdravstvene komplikacije", priča Sergejeva majka Slavica, inače medicinska sestra.
Dječakov imunitet je počeo naglo da opada, pa je postao žrtva više bolesti, zbog čega su mu u terapiju uključivani razni antibiotici, a morali su mu mnogo ranije nego što se to uobičajno radi u medicinskoj praksi izvaditi krajnike. Nedavno je prebolio upalu pluća i novu gripu (H1 N1).
"Željeli smo Sergeju pomoći i čim smo uočili prve probleme zatražili smo pomoć kompetentnih zdravstvenih ustanova od Čelinca, preko Banjaluke do Beograda. Nažalost, vrlo često nailazili smo na nerazumijevanje, pa se lutalo u uspostavljanju dijagnoze - od autizma do urođene retardacije, sa čim se nismo mogli pomiriti, jer smo znali da je naš Sergej u prvoj godini života bio potpuno normalno dijete i niučemu nije zaostajao za svojim vršnjacima", priča Sergejev otac Zoran.
Ugledni beogradski neuropsihijatar Milijana Selaković na osnovu iscrpnih nalaza početkom prošle godine ustanovila je da je zdravstveno stanje ovog dječaka posljedica povišenog nivoa žive u organizmu, da su mu velike doze antibiotika oštetile crijeva, što je opet prouzrokovalo pojavu izuzetno visokog nivoa gljivica u organizmu, a dijagnoza glasi: "receptivni i progresivni poremećaj govora i kandidijaza".
Ona je uvjerila Sergejeve roditelje da se bolest može sanirati, da on mentalno može uhvatiti korak sa svojom generacijom, ali uz strogo pridržavanje uvedene terapije.
"Uvedena je dijeta bez glutena, kazeina i saharina - drugim riječima Sergeju se u hrani ne smije davati ništa što ima bilo kakve hemije. Između ostalog, u terapiju je uključen svakodnevni rad sa logopedom, svakog mjeseca dječaka vodimo na analize u Beograd, a većina ih se mora raditi u inostranstvu, tako da za ovu namjenu mjesečno moramo obezbijediti najmanje 2.000 maraka.
Ono što nas izuzetno ohrabruje i upozorava da ne smijemo odustati jeste činjenica da se Sergejevo mentalno i zdravstveno stanje zaista poboljšava i s njim se već može komunicirati" - kazuje Slavica.
Na primjeru porodice Vojaščuk potvrdilo se da jedna nevolja ne dolazi sama. Prije godinu dana Zoranovoj majci Mirjani dijagnosticiran je karcinom. Sa teškom bolešću porodica se borila gotovo godinu dana - sve do njene nedavne smrti. Osim toga, prošle godine njihova devetogodišnja kćer Marija doživjela je teški prelom noge. Nedaće su finansijski iscrpjele ovu porodicu, pa je na inicijativnu Crkvene pravoslavne opštine Čelinac pokrenuta humanitarna akcija sa ciljem da se pomogne u liječenju malog Sergeja.
"Vjerujemo u humanost i solidarnost našeg naroda i ovo je dobar primjer da svi na ovaj način pokažemo svoju ljubav ne samo prema simpatičnom Sergeju nego i prema Bogu i svojima najbližima, jer pomagati drugome u nevolji isto je kao i pomagati samome sebi", ističe paroh čelinački Dejan Popović.
Vojaščuci su se nerado odlučili na ovaj korak, jer znaju da mnoge porodice imaju svoje probleme, ali strahuju da će izgubiti bitku u koju su mnogo uložili i u koa je konačno počela davati rezultate.
Zoran ističe da je od rukovodstva i kolega iz preduzeća "Fačo" Čelinac, u kojem je zaposlen, u više navrata imao podršku, a Slavica isto kaže i za svoje kolege sa Klinike za uvo, grlo i nos banjalučkog Kliničkog centra. Hvale i doprinos logopeda Željka Mrđe.
Kao pomoć za liječenje malog Sergeja, koji će 21. marta proslaviti peti rođendan, od 1. do 31. marta pozivom na humanitarni telefonski broj 1413 može se donirati 1 KM.

( Autor: B.M.)

Нема коментара:

Постави коментар